didacticăfilm didacticghidistoriejurnal de catedrăorientare în carieră

Proiectul de lecţie la istorie

Am realizat un model de proiect de lecţie mixtă pe care îl puteţi vizualiza şi descărca din articolul de mai jos. De asemenea, am făcut şi un film pentru YouTube în care am explicat pas cu pas cum am gândit şi întocmit acest proiect.

Cu prietenie,

Prof. Mirela Roşioru

PROIECT DE LECŢIE

Disciplina: Istorie

Data: 28 aprilie 2025

Clasa: a VII-a B

Profesor: ………………………..

Unitatea de învăţământ:

Unitatea de învăţare: Lumea postbelică

Lecţia: Reconstrucție și dezvoltare. Viaţa cotidiană

Tipul lecţiei: mixtă

Locul de desfășurare: sala de clasă.

Atitudini şi valori utilizate în lecţie: relaționare pozitivă cu ceilalți, gândire critică, flexibilă și prospectivă, valorizarea creativității ca resursă de dezvoltare personală și comunitară.

Competențe generale:

1.Utilizarea în contexte diverse a coordonatelor şi reprezentărilor de timp şi spaţiu

Competenţe specifice:

1.2 Compararea faptelor / proceselor istorice din perspectivă temporală şi spaţială

2.1 Folosirea surselor istorice în vederea descoperirii elementelor de continuitate şi schimbare în procesele istorice

Obiective operaţionale ( O.O. ) urmărite / La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

  1. Să compare Planul Marshall cu CAER având în vedere iniţiatorii, scopul şi beneficiarii ajutorului
  2. Să enumere oricare trei trăsături ale modelului economic capitalist și ale celui comunist
  3. Să formuleze o opinie despre urmările războiului folosind un argument pentru susţinerea ei
  4. Să utilizeze noile noţiuni folosite în lecţie în cadrul unor enunţuri orale coerente şi logice: economie de piață, proprietate privată, proprietate comună, economie dirijistă, productivitate

Resurse:

Resurse bibliografice oficiale:

  • Programa şcolare pentru disciplina ISTORIE, aprobată prin ordinul MENCS nr. 3393 / 28.02.2017
  • Maria Ochescu, Manual de istorie, clasa a VII-a, Editura ArtKlett, București, 2024, pp. 87-89

  Resurse metodico-didactice:

  • Ion-Ovidiu Pânişoara (coordonator), Enciclopedia metodelor de învăţământ, ediţia a II-a, Editura Polirom, Iaşi, 2024
  • Felicia Adăscăliţei ş.a., Elemente de didactică a ISTORIEI, Editura Nomina, Bucureşti, 2010
  • Ştefan Păun, Didactica istoriei, Editura Corint, Bucureşti, 2007

Resurse materiale: harta istorică, manualul digital, aplicaţii digitale

Resurse metodologice: strategia didactică – mixtă;  metode şi procedee – comunicare orală / scrisă: conversaţia, explicaţia, comparaţia, aprecierea verbală, conversaţia euristică, învăţarea prin descoperire, munca independentă; materiale harta, aplicațiile din manual, aplicaţii digitale

 

Momentele lecţiei şi durata Obiectivele

Operaţionale

O.O.

Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii didactice Evaluare
Metode

Procedee

 

Mijloace de învăţământ

 

1.Momentul organizatoric (1ʼ)

 

Profesorul notează absenţii, verifică sala de clasă şi materialele didactice. Elevul de serviciu motivează absențele unor elevi.
2.Actualizarea unor cunoştinţe anterioare. (2ʼ)

 

Adresează elevilor întrebări:

Ce înseamnă lumea postbelică? Cine a câștigat al Doilea Război Mondial? Care este continentul unde au fost cele mai multe bătălii? Ce continent este cel mai afectat de război? Etc.

 

Elevii răspund întrebărilor profesorului.

Conversația euristică, individual, frontal,  

 

Orală, formativă

3.Captarea atenției prin analiza fotografiilor (2ʼ) Profesorul prezintă imagini care prezintă distrugerile provocate de război. Elevii sunt atenți și adresează întrebări. Răspund la întrebări. Conversația euristică, individual, frontal Fotografii document: Europa ruinată  

Orală, formativă

3.Anunţarea lecţiei noi, a planului de predare învăţare, a ceea ce trebuie să ştie şi să facă elevul la sfârşitul lecției (enunţarea obiectivelor) (1ʼ) Astăzi vom studia lecția numită:  „Reconstrucție și  și dezvoltare. Viaţa cotidiană!” din Manual pp. 86-87

La sfârșitul lecției va trebui să cunoașteți… (sunt enunţate obiectivele operaţionale)

 

 

 

Elevii notează pe caiete titlul lecției noi.

 

Conversaţia euristică

Demonstrația

 

Frontal

 

 

Tabla și markerul/ Tabla interactivă.

 

 

Orală, formativă

4.Dobândirea noilor cunoştinţe (34ʼ)

 

 

 

 

 

 

 

O.O.1

 

 

O.O.2

O.O.3

 

 

 

O.O.4

 

 

 

Realizează schema la tablă şi explică noile informații având în vedere cele patru repere propuse:

1.  Situația Europei

2. De unde vine ajutorul?

 

3. Modele de dezvoltare economică

 

4. Consecințele măsurilor economice

 

Notează pe caiete

 

 

Notează pe caieteschema lecţiei.

 

Observă harta modelelor economice din Europa postbelică (Anexa 1)

 

Analizează graficul (Anexa 2) şi Afişul

(Anexa 3)

 

 

 

Conversaţia euristică

 

Demonstrația

 

Conversaţia euristică

 

Învăţarea prin descoperire

 

Munca independentă

 

 

 

Tabla, Manual pp. 86-89

 

Anexa 1

(Harta)

 

Anexa 2 (Cercetarea ştiinţifică şi dezvoltarea economică)

 

Anexa 3

(Afişul publicitar comunist)

 

 

 

 

 

Orală, formativă

 

 

 

 

 

Orală, formativă

 

5.Fixarea cunoştinţelor (feedback) (9ʼ)

 

O.O.1

O.O.2

O.O.3

O.O.4

 

Profesorul solicită elevii să rezolve aplicaţiile digitale de pe platforma LearningApps.

 

Elevii rezolvă răspund întrebărilor profesorului.

 

Conversaţia examinatorie şi constatatorie

Tabla smart / telefoane smart, Aplicaţii digitale  

 

Orală, formativă

Aprecierea

verbală

6.Tema pentru acasă (1ʼ)  

 

Apreciază activitatea elevilor. De învățat lecția și de formulat o opinie, în scris, despre eficienţa modelelor de dezvoltare comunist şi capitalist. Elevii notează tema pentru acasă. Conversația  

 

 

 

SCHEMA LECŢIEI

Reconstrucție și dezvoltare. Viaţa cotidiană

  1. Cauză: Europa este ruinată şi plină de datorii
  2. De unde vine ajutorul?
  Planul Marshall

capitalist

C.A.E.R.

comunist

Cine? SUA a oferit între anii 1948-1951, 13 miliarde de dolari URSS a creat în 1949 Consiliul de Ajutor Economic Reciproc
Scop Împiedicarea răspândirii comunismului Menținerea comunismului, subordonarea statelor față de interesele URSS
Beneficiari Austria, Belgia, Luxemburg, Danemarca, Franţa, R.F.G., Grecia, Islanda, Irlanda, Italia, Olanda, Norvegia, Portugalia, Suedia, Elveţia, Turcia, Marea Britanie RDG, Bulgaria, Polonia, Cehoslovacia, Ungaria și România

 

Temporar Iugoslavia şi Albania

 

  1. Modele de dezvoltare economică:
Modelul capitalist Modelul comunist
Economie de piață

Proprietate privată

Implicarea minimă a statului

Concurență

Productivitate ridicată

Nivel ridicat de trai

Economie dirijistă

Proprietate comună

Controlul deplin al statului

Lipsa concurenței  și a liberei inițiative

Productivitate scăzută

Nivel scăzut de trai

 

  1. Consecinţele măsurilor economice

Statele democratice = prosperitate

Statele comuniste = declinul vieții

 

ANEXA 1

Modele economice postbelice în Europa

ANEXA 2

Cercetarea ştiinţifică şi dezvoltarea economică

ANEXA 3

Afiș publicitar din România comunistă

 ANEXA 4

INDEX APLICAŢII DIGITALE

 Aplicaţii pentru învăţare

 Exerciţiu online nr. 1 „De unde vine ajutorul?”; ordonare pe grupe

https://learningapps.org/watch?v=p4rcdnh7c25

Exerciţiu online nr. 2 „Beneficiarii”; ordonare pe grupe

https://learningapps.org/watch?v=pkzf6kmja25

Exerciţiu online nr. 3 „Modele de dezvoltare economică”; ordonare pe grupe

https://learningapps.org/watch?v=pda98oyyk25

 Aplicație pentru recapitularea şi fixarea noilor cunoştinţe

 Exerciţiu online nr. 4 „Reconstrucție și modele ale dezvoltării economice”; formare perechi

https://learningapps.org/watch?v=pe1qazb6c25

Model de proiect de lecţie folosit în videoclip, în format editabil.

error: Content is protected !!