Site icon Roşioru.ro

Relaţiile internaţionale. Agresiunile statelor totalitare_clasa a VII-a

SCHEMA LECŢIEI

Relaţiile internaţionale. Agresiunile statelor totalitare

 

  1. Relaţii internaţionale în perioada interbelică

 

  1. Agresiuni

Germania

1933 – iese din Liga Naţiunilor

1935 – reînarmare (serviciul militar obligatoriu)

1936 – ocupă Renania

1938 – anexează Austria (martie) + zona sudetă de la Cehoslovacia (oct.)

1939 – ocupă Boemia şi Moravia + creează Slovacia + ia Memel de la Lituania

 

Japonia

1931 – Japonia ocupă nordul Chinei (Manciuria)

1933 – iese din Liga Naţiunilor

1937 – începe războiul cu China

 

Italia

1936 – ocupă Etiopia

1937 – iese din Liga Naţiunilor

1939 – ocupă Albania

 

 

Ungaria –1938 şi 1939 – ocupă părţi din Cehoslovacia

Polonia – 1938 ocupă Teschen din Cehoslovacia

 

🎯 CE TREBUIE SUBLINIAT (FOARTE IMPORTANT)

 

  1. Ideea de bază   👉 există state revizioniste (vor teritorii)
  1. Cele 3 state  agresive principale:
  1. Slăbiciunea păcii:  👉 Liga Națiunilor NU poate opri agresiunile

 

🧩 ESENȚA LECȚIEI
După Primul Război Mondial s-au făcut eforturi pentru pace, dar unele state au devenit agresive și au început să cucerească teritorii, fără să fie oprite.

 

Exit mobile version